Jste zde: Úvodní stránkaBeskydyPřírodaNaučné stezky Naučná vlastivědná stezka Františka Palackého - Beskydy

č. 35Naučná vlastivědná stezka Františka Palackého - Beskydy

PROPOZICE

Naučná vlastivědná stezka Františka Palackého je dlouhá asi 11,5 km a vede tradičním rekreačním zázemím obyvatel města Nového Jičína po trase Nový Jičín – Skalky – Svinec – Kojetín – Straník – Hostašovice – Domorazské sedlo. Stezka prochází územím Přírodního parku Podbeskydí. Nejníže položeným místem jsou Janáčkovy sady v Novém Jičíně 294 m n. m. (nástupní místo), nejvyšším bodem je Svinec s 546 m n. m.
Na stezce je na 22 zastaveních umístěno 23 tabulí, které textem i grafickou úpravou upozorňují návštěvníka na zajímavosti v okolní krajině, informují o historii a přírodních poměrech. Krajina naučné stezky vyniká pestrostí tvarů a má velmi pohnutou geologickou minulost. Palackého naučná vlastivědná stezka z Nového Jičína do Hostašovic zavádí návštěvníka do geologicky zajímavé okrajové části Vnějších Západních Karpat do oblasti Štramberské vrchoviny sousedící s Příborskou pahorkatinou a Moravskoslezskými Beskydami. Území leží na styku dvou základních geologických a geomorfologických celků České republiky, prvohorního Českého masivu a druhohorních až třetihorních Západních Karpat. Na styku obou celků leží příkopová propadlina Moravské brány, kterou vyplňují mladotřetihorní uloženiny, představující součást tzv. karpatské prohlubně.
Celé území vymodelovaly ve starších čtvrtohorách do dnešní podoby jižní výběžky kontinentálního skandinávského ledovce, který zasáhl hluboko do oderské části Moravské brány. Dnešní tvář krajiny modelovaly též často rozsáhlé svahové pohyby.

Dostupnost

Stezku je možno absolvovat jako celodenní rodinný výlet z Nového Jíčína s návratem vlakem z nádraží Hostašovice, nebo autobusem z Domorazského sedla. Trasu je možno rovněž rozdělit na 2 etapy s přerušením v obci Kojetín.

Zřizovatel/rok zřízeníOkresní úřad Nový Jičín, 70/02 ZO ČSOP Nový Jičín/1996
ProvozovatelMěsto Nový Jičín
Délka (km)11,5
Počet zastavení22 + 3 stojany a tabule s přehledovou mapkou
ZačátekNový Jičín – Janáčkovy sady (ulice K nemocnici)
KonecHostašovice – železniční zastávka Hodslavice-Hostašovice (Domoraz)
Téma/zaměřenípřírodovědné, krajinářské, kulturní, historické, geologické a geografické (krajinářské hodnoty území s rozhledy do okolí)
Typ stezkypěší, částečně cyklistická
Náročnostmírná až střední (převýšení Skalky – Svinec, v opačném směru Kojetín – Svinec)
Čas prohlídky (přibližný)3 hod.
Značeníznačka naučné stezky a turistická značka
Průvodcevydán brožovaně v roce 1997 ČSOP Nový Jičín
Doba návštěvyceloroční
Sezónaceloroční
Provozní dobaneomezeně

KONTAKT

telefon556 768 294
emailbartkova@novyjicin-town.cz, olgakuba@novyjicin-town.cz

Fotogalerie

  • <
  • >