Jste zde: Úvodní stránkaBeskydyPřírodaNaučné stezky Lašská naučná stezka Štramberkem - Beskydy

č. 28Lašská naučná stezka Štramberkem - Beskydy

PROPOZICE

Lašská naučná stezka byla zřízena městem Štramberk. Stezku vybudovali v roce 2002–2003 jako kolektivní dílo pracovníci Městského úřadu Štramberk za významného přispění vlastivědných a přírodovědných pracovníků a nadšenců z města a okolí. Stezka je okružní, přičemž dvě zastavení jsou společná s kopřivnickou větví Lašské naučné stezky.
Nástup je možný od vlakového nádraží ČD Štramberk nebo od ZŠ Štramberk, kde se nachází odstavné parkoviště. Odtud vystoupáme k jeskyni Šipka stezkou s krásným výhledem na historické jádro města a Zámecký vrch s Trúbou, dále pak po pěšině okolo památníků a bust velikánů naší historie a kultury. Nad vápencovým lomem Kotouč je umožněn výhled do těžebního prostoru lomu. Pak se lesní stezka vine kolem Jurova kamene a pokračuje do úžlabiny Plaňava, která je typická výskytem vzácných druhů orchidejí. Dále se přesuneme procházkou po Dolní ulici na Horní Baštu s roubenými domky a kruhovou baštou, dříve součástí opevnění. Na konci této uličky se nabízí možnost návštěvy Muzea Zdeňka Buriana a na Náměstí Muzea ve Štramberku. Odtud vystoupíme po kamenných schodech na Zámecký vrch k Trúbě. Další část stezky opět stoupá přes skálu Rudý se skálostepními druhy flóry a fauny až na vrchol Bílé Hory, kde je možné navštívit rozhlednu. Po tzv. „Sluneční cestě „sestoupíme kolem sochy Panny Marie do Horní Kamenárky. Štramberská část stezky končí posledním zastavením u Botanické zahrady a arboreta, odkud se můžeme vrátit zpět k Národnímu sadu na parkoviště nebo zamířit k nádraží ČD ve Štramberku.
Celá trasa je dlouhá 6 kilometrů, překonáme však značné převýšení (Nádraží ČD – 327 m n. m, Kotouč – 517 m n. m., Horní Bašta – 380 m n. m, Bílá hora – 558 m n. m.). Je ale možné jít ji po částech. Komu to naopak nestačí, může se napojit na kopřivnickou větev Lašské naučné stezky, která se setkává se štramberskou na Bílé Hoře, na Horní Kamenárce a u vlakového nádraží ČD ve Štramberku.
Tištěného průvodce stezkou je možné zakoupit v informačním centru Štramberka v Muzeu Zdeňka Buriana. Všechna zastavení jsou také podrobně popsány na internetových stránkách města Štramberka.

Dostupnost

Nástup je možný od vlakového nádraží ČD Štramberk nebo od ZŠ Štramberk, kde se nachází odstavné parkoviště.

Štramberská část stezky končí posledním zastavením u Botanické zahrady a arboreta, odkud se můžeme vrátit zpět k Národnímu sadu na parkoviště nebo zamířit k nádraží ČD ve Štramberku.
Celá trasa je dlouhá 6 kilometrů. Je ale možné jít ji po částech.

Zřizovatel/rok zřízeníMěsto Štramberk/2003
ProvozovatelMěsto Štramberk
Délka (km)6
Početzastavení 13 (2 zastavení společná s Lašskou naučnou stezkou Kopřivnicí)
Začátekvlakové nádraží ČD Štramberk nebo u ZŠ Štramberk blízko záchytného parkoviště
Konectamtéž (okruh)
Téma/zaměřenígeologie, paleontologie, archeologie, botanika, zoologie, historie, ekologie
Typ stezkypěší
Náročnoststředně těžká
Čas prohlídky (přibližný)cca 4 hod.
Značeníznačky dle metodiky KČT + tématické panely
Průvodcetištěného průvodce Lašskou naučnou stezkou lze zakoupit v inf. centru Štramberka
Doba návštěvydoporučená: duben–říjen
Sezónaceloročně: nejlépe duben–říjen
Provozní dobaneomezeně

KONTAKT

telefon556 812 086
emailpodatelna@stramberk.cz

Fotogalerie

  • <
  • >